czwartek, 2 sierpnia 2018

Kącik biegowego melomana: The Cure - Faith

Mam takie wrażenie, że przez swoje makijaże, teatralnie nastroszone włosy i piosenki o pająkach Robert Smith nie jest do końca postrzegany na poważnie. Oczywiście kiedy miało się naście lat, nikomu to nie przeszkadzało, a wręcz było wielkim atutem i symbolem rozpoznawalności. Ale dziś zanim posłucham The Cure mam dość ambiwalentne uczucia. Ten kontekst z przeszłości czasem przesłania to co powinno stać na pierwszym planie - czyli muzykę. Ale ta - na szczęście - nie zawodzi.


Przez cały miesiąc, od czasów jak "męczyłem" przez tydzień Talking Heads, żadna płyta (do dziś) nie dała mi takiej spójności biegu z muzyką. Faith to rozprawa młodego Smitha z kwestią wiary. Począwszy do okładki, która przedstawia zdjęcie ruin jakiejś katedry (?) we mgle, poprzez pierwsze dźwięki The Holy Hour aż po kończące słowa "nothing left but faith".

Być może sprofanowałem przekaz Smitha, ale kiedy zbiegając ulicą Porębskiego w dół aby pokręcić pętle dookoła zbiornika, pomyślałem, że The Holy Hour to właśnie moja święta godzina. Czas dla mnie, godzina wyrwana z za krótkiej doby, godzina kiedy jestem ja, słuchawki, 10 kilometrów ścieżki przed mną... i muzyka. Dzięki niej nie muszę biegać ani na czas, ani na dystans. Dziś biegałem po prostu "na The Cure".

Rano pobiegłem bardzo szybką (jak na mnie) piątkę. Dlatego wieczorem nie chciałem robić treningu jakościowego, a po prostu pobiec tak, aby nie myśleć o tym, że biegnę. Tym tempem okazało się coś pomiędzy 5:30 a 5:40 min/km. I całkowicie wtopiłem się w muzykę... Faith ma w sobie jeszcze echa młodzieńczych czasów Boys Don't Cry i nie jest przez to takim traumatycznym monolitem jak następna po niej płyta - Pornography.

Z ciekawostek: dopiero dziś zadałem sobie trud (5 sekund w google) aby odnaleźć oryginalny widok obrazu z okładki płyty FaithLISTA PŁYT PRZY KTÓRYCH BIEGAŁEM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne wpisy