poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Zbiornik Świętokrzyska I (przegląd gdańskich zbiorników wodnych)


Zbiornik Świętokrzyska 1 jest jednym z dwóch zbiorników połączonych Potokiem Oruńskim w okolicach osiedla Zakoniczyn. Jest to "ten mniejszy" zbiornik. Większość zapewne doskonale zna zbiornik Świętokrzyska 2 - największy zbiornik retencyjny w Gdańsku, a 500 metrów dalej, ukryty między osiedlami, lecz niedostępny dla ruchu kołowego leży bohater tego wpisu.


Ostatnio dużo tutaj się dzieje. Kilka miesięcy temu w ramach działań melioracyjnych spuszczono z niego całą wodę. Niestety nie udało się przenieść wszystkich ryb do sąsiedniego zbiornika i w mediach było na ten temat dość głośno. Ale okoliczne ptaki, które zleciały się znad wysypiska Szadółki musiały być bardzo zadowolone :)  Ja zaś przeprawiłem się suchą nogą (trochę utaplaną w błocie) na wyspę, by znaleźć wokół niej mnóstwo słodkowodnych małży. To tyle ciekawostek biologicznych.


Jeszcze kilka dni temu, dno było puste, jednak dziś zaczęło zapełniać się ponownie wodą. Pewnie wiele osób zastanawia się dlaczego dno podzielone zostało na dwie części. Sam też się przeraziłem, że zmniejszają nam zbiornik i pewnie miasto dogadało się jakimś deweloperem... Nic z tych rzeczy. Zbiornik po pogłębieniu zyska ponad 50% na objętości, zaś to dziwne "schodkowe" dno to podział na część morką i suchą - uruchamianą (czyli jak rozumiem wypełnianą wodą) jedynie w czasie wielkich opadów. 


Zbiorniki Świętokrzyska 1 i Świętokrzyska 2 łączy ścieżka. Do niedawna była to po prosty błotnista, fajna ścieżka, ukryta w jarze Potoku Oruńskiego, gdzie kilkaset metrów od bloków można było poczuć się jak w lesie. Aktualnie została przerobiona na wykostkowaną drogę 3 metrowej szerokości, częściowo ze ścieżką biegową obok o szerokości 1,2 metra. Czy to dobrze? Dla matek z wózkami i spacerowiczów - na pewno. Dla mnie trochę żal, bo było to bliskie domu 500 metrów terenu, gdzie po deszczu można było złapać zająca na błocie. 


Dodatkowo ten łącznik oraz droga dookoła zbiorników ma zostać oświetlona. Szukałem dziś dość długo informacji na stronie Gdańska kiedy to się wydarzy. Projekt jest już gotowy (przygotowany z budżetu obywatelskiego) ale realizacja została podzielona na etapy. Pierwszym był właśnie opisany łącznik. Kiedy kolejnie, a wśród nich oświetlenie? Tej informacji nie znalazłem... 


Spośród wszystkich zbiorników wodnych w Gdańsku na tym właśnie najczęściej się pojawiam. Oczywiście względy lokalizacyjne grają tutaj główną rolę. Ale także terenowy charakter ścieżki dookoła. Ciągłe bieganie po chodnikach i asfalcie podobno bywa kontuzjogenne. Im więcej terenu i nierówności - tym dla stopy lepiej. Dlatego nawet biegając w najbliższej okolicy staram się przynajmniej mieszać chodniki z terenem. Ten zbiornik mi to umożliwia.  


Przy zbiorniku Świętokrzyska 1 znajduje się także plac zabaw i siłownia typu open-air. Jest to więc kolejny "rodzinny" zbiornik, gdzie jedna osoba biega, a druga pilnuje dzieciaków na placu zabaw by co 1 km się wymieniać.

Parametry techniczne (stan na sierpień 2015):
  • obwód: 1 km
  • powierzchnia: 6,8 ha
  • nawierzchnia: ścieżka spacerowa gruntowa. 
  • oświetlenie: brak
O innych zbiornikach w Gdańsku piszę tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne wpisy