poniedziałek, 23 maja 2016

JEDEN MILION kilokalorii


Przed chwilą wróciłem z sąsiedzkiego piwka z Dominikiem na ławeczce między blokami i żaliłem mu się w rękaw, że niby właśnie przekroczyłem według endomondo magiczny JEDEN MILION kilokalorii spalonych podczas uprawiania sportów (od września 2012 roku) a to tak naprawdę wcale nie jest dużo.

Mógłbym teraz poszukać kreatywnych porównań, że ten JEDEN MILION kilokalorii w przeliczeniu na piwa/snickersy/bigmaki zbudowałyby krzywą wieżę w Pizie, której nie zjadłem, ale to nieprawda.

JEDEN MILION kcal to jedynie:

 • 200 metrów pudełek bigmaków ściśle ułożonych jeden obok drugiego. Przecież to ledwie pół kółka na bieżni. Każdy Jamajczyk biega taki dystans w 20 sekund, a niewiele więcej zajmuje przeciętnemu Amerykanowi aby je zjeść. Ja zaś musiałem biegać przez 41 dni aby je spalić. 
 • 2500 dużych piw. Gdybym po każdym treningu pił 3 piwa, to wyszedłbym mniej więcej na zero. 
Kalorie to przede wszystkim jednostka fizyczna. "Mierzymy" nią ciepło (energię). Jedna kaloria to tyle ile trzeba aby podgrzać 1 gram wody o 1 stopień Celsjusza.  Zanim zacząłem to liczyć, wydawało mi się, że mógłbym ogrzać swoim bieganiem pół Gdańska i sprawić aby GPEC zbankrutował. Ale to nieprawda...
 • Gdybym zamiast biegać całą energię poświęcił na podgrzewanie wody udałoby mi się przez te cztery lata podgrzać basen olimpijski ledwie o 4 stopnie Celsjusza.
 • Większe sukcesy miałbym ze zbiornikiem o kubaturze zwykłego przydomowego szamba. Przez te 4 lata doprowadziłbym je ze stanu całkowitego zamarznięcia do wrzenia!! 
Jak widać bieganie jest ważne dla jednostek, ale nie ma wpływu na losy ludzkości. A mi nie pozostaje nic innego, jak wiosłować dalej.

 albo:


2 komentarze:

 1. Minimalna kubatura basenu olimpijskiego to 2500m3, czyli 2 i pół miliona litrów. 1 milion kilo kalorii wystarczyłby zatem na podgrzenie tej wody o mniej niż pół stopnia - chyba, że się gdzieś kopnąłem :)
  Tak czy owak wynik zacny - pobiegłem sprawdzić co pokazuje moje Endo i okazało się, że o ile w kilometrach jestem za Tobą o jakieś półtora tysiąca to do Twojego wyniku energetycznego brakuje mi prawie 40%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja liczyłem, że 1kcal (1000 kalorii) podgrzewa 1000 gram (1 dcm wody) o 1 stopień.

   W basenie liczyłem, że jest 50m/25m/2m = 2500m3
   W jednym metrze sześciennym jest 1000 dcm3
   Czyli w basenie jest 2,5 mln litrów.

   ... no i masz Ci los, 5 lat na Politechnice i źle obliczyłem. Twoja racja. 1 mln kcal / 2,5 mln l wody = 0,4 stopnia. Pomyliłem się o rząd :D

   Usuń

Podobne wpisy