sobota, 15 kwietnia 2017

Parkrun Bydgoszcz #119 - czyli pogoń za króliczkiem


Przyjechaliśmy na Wielkanoc do Chojnic. Siedząc wieczorem nad mapą lokalizacji biegów Parkrun zastanawiałem się nad trzema opcjami. Szczecinek - 66 km, najbliżej, super atmosfera i po części tradycja, że w każde Święta pojawiam się w Szczecinku. Bydgoszcz - 82 km - to byłaby nowość dla mnie, ostatni raz byłem w Bydgoszczy 10 lat temu, na koncercie Van Der Graaf Generator w kwietniu 2007 roku. W grę wchodził jeszcze Toruń. Najdalej bo 120 km, ale tam jechał Kamil z ekipą z Iławy.

Postanowiłem nastawić budzik na 6:30 i podjąć decyzję rano w zależności ile czasu mi zostanie na dojazd. Obudziłem Kreskę, zjedliśmy mini śniadanie, poprzestawiałem samochody na podjeździe i kiedy byliśmy gotowi do drogi zegar wskazywałem 7:10. Za późno na Toruń, ale idealnie na Bydgoszcz!Na miejscu byliśmy 20 minut przed czasem. Chociaż słowo "miejsce" dwa razy redefiniowałem podpytując się spotkanych ludzi gdzie jest start Parkruna. Nawigacja poprowadziła mnie z drugiej strony Klubu Sportowego Gwiazda ale na szczęście każda osoba w obcisłych legginsach truchtająca nad Kanałem Bydgoskim doskonale wiedziała gdzie mnie kierować. W końcu zaparkowałem obok innych samochodów i miałem iść w głąb parku. W tle za drzewami zaczęły majaczyć mi kolorowe postacie... chyba byliśmy finalnie na miejscu. Poczułem się trochę jak na Harpaganie :)


Do startu było 10 minut. Było dość zimno, truchtaliśmy w miejscu i patrzyliśmy jak na starcie przybywa króliczków :) Jeden królik był cały na różowo, a pozostałe miały uszy i ogonki.


Krótkie przemówienie przez megafon i wystartowaliśmy. Sprawdziłem wczoraj jak mniej więcej biegają w Bydgoszczy, czy celując w czas 30 minut będę miał kogoś przed sobą na widoku, aby nie pogubić trasy. Ta biegnie oboma brzegami Starego Kanału Bydgoskiego. Pętla jest jedna, ale w kilku miejscach kręci na boki, aby wyszło finalnie 5 km. Później okazało się, że każdy niespodziewany skręt jest dobrze oznaczony tabliczkami, które wyglądają na stałą kompozycję parku. Dodatkowo co kilometr są wbite tabliczki z dystansem.

Kreska wyrwała do przodu. Po 300 metrach rzuciłem okiem na tempo i widzę, że biegniemy 5:10 min/km. Za szybko, za szybko....

- Nie biegniemy trochę za szybko? - zapytałem
- Nie, muszę gonić te króliczki! - odpowiedziała Kreska

Kilkanaście metrów przed nami biegła grupa dziewczyn z małymi króliczymi ogonkami. Byłem zbyt onieśmielony aby zrobić im zdjęcie :)

Pierwszy kilometr pokonaliśmy w czasie 5:27 min choć tabliczkę pierwszego kilometra minęliśmy 10 sekund wcześniej.


- Kreska, dajesz rade? - zapytałem ponownie
- Tak, muszę gonić króliczki!

Drugi kilometr 5:46 min. Wyprzedziliśmy kilka osób i tuż przed nawrotką wyprzedziliśmy też... króliczki.


Przez około 1 kilometr biegliśmy obok biegaczki z psem. Czworonóg szarpał trochę na boki, startował do kaczek i wąchał krzaki :) Mniej więcej na wysokości 3 kilometra uciekliśmy trochę do przodu.


Trzeci kilometr 5:42 min. Doskoczyliśmy do ostatniej grupy nie zmieniając tempa i biegliśmy nie widząc nikogo przez nami. W tym momencie zacząłem kalkulować.

- Kreska, jeżeli przebiegliśmy już 3 km i nie zwolnisz, tylko dobiegniemy do mety w takim tempie to masz życiówkę!
- A będę miała 27?
- Hmmm, jak nie zwolnisz, to tak.

Spojrzałem jeszcze raz na czas i wyszło mi że jednak zabraknie nam kilkunastu sekund do 27 z przodu. Ale życiówka będzie!

Czwarty kilometr 5:45 min.

Przed metą dobiegamy do mostku na kanale, zaliczamy krótki podbieg, przebiegamy przez mostek i mamy 100 metrów do końca. Patrzę jeszcze raz na czas i widzę, że mamy 20 sekund aby zobaczyć 27 minut z przodu.


Wpadam na metę tuż za Kreską, stopuję czas i patrzę: 28 min 02 sek. No cóż, albo niewiele brakowało, albo oficjalne wyniki pokażą, że jednak się uda. W końcu ja byłem drugi i zanim wyłączyłem czas też mogła sekunda-dwie minąć.


Na mecie chwilę porozmawialiśmy z kilkoma osobami. Ktoś nawet poprosił o zrobienie zdjęcia z nami aby mieć argument, dla własnej córki w podobnym wieku, aby zjawiła się kiedyś w parku o 9 rano w sobotę :) Ja zachęcam! Dziś biegliśmy wspólnie 36 bieg i jakoś tak pusto by było, gdybyśmy w sobotę mieli nie pobiec rano...

* * *

Parkrun Bydgoszcz to kolejna trasa związana z wodą. Przy okazji wpisu o Tczewie wspominałem, że KAŻDA lokalizacja w jakiej biegłem jest przy morzu/jeziorze/stawie/rzece. Tym razem biegliśmy malowniczymi ścieżkami dookoła Starego Kanału Bydgoskiego rzeki Brdy. 


Kilkanaście minut temu wyniki biegu pojawiły się na stronie....

Krescencja Kaszkur - 27:59 !!!! :)  Nowa życiówka!

* * *

Parkrun Toruń
A Kamil, Karol i ekipa z Iławy wybrali się, jak zapowiadali, do Torunia. Kamil zaatakował 20 minut szukając kompensacji formy po maratonie. Prawie się udało. Rozpoczął w tempie 3:45 min/km ale ostatecznie zabrakło kilkunastu sekund. 

Bo nie chodzi o to aby załapać króliczka, ale aby go gonić :)

Bydgoskie Króliczki - fot. Parkrun Bydgoszcz

8 komentarzy:

 1. Super, że odwiedziliście Bydgoszcz. Trasa jest cudowna o każdej porze roku. Zapraszamy częściej
  PS. Szkoda, ze nie zrobiłeś jednak tych ogonków hihihi
  Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem jeden ogonek, ale zdjęcie jest ruszone. Potem już nie robiłem, bo nie chciałem wyjść na jakiegoś zboczeńca :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że parkrun Bydgoszcz się podobał :D widziałam, że córa miała dobre tempo! Super :D znaczniki trasy są rozstawiane co tydzień, a czworonóg Dexter to jeszcze małolat dla którego bieg to świetna zabawa i okazja do pogonienia kaczek :D pozdrawiam! Koordynatorka parkrun Bydgoszcz - biegaczka z psem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi znacznikami trochę się zasugerowałem Szczecinkiem, gdzie znaczniki są na stałe, ale faktycznie tutaj nie byłem pewny, a w trakcie biegu nie sprawdzałem mocowania :)

   Co do Dextera, to było trochę śmiechu :) Biegliśmy przez dłuższy czas obok siebie kilka razy się mijając i miałem okazję poobserwować. Do tej pory wydawało mi się, że taki bieg ze słusznej wielkości psem to jak bieg z ekstra dopalaczem, który Ciebie ciągnie do przodu. Ale dziś się przekonałem, że niekoniecznie to tak działa :D

   Usuń
  2. Dopiero się wprawiamy :D nie ukrywam, że w lesie potrafi się bardziej skupić na bieganiu :) tu za dużo zapachów i innych rozpraszaczy, ale właśnie na tym trening polega ;)

   Usuń
 3. Na stadionie Gwiazdy ponad 20 lat temu była impreza firmy taty, przyjechało wojsko z grochówką, strzelaliśmy z karabinków i wygraliśmy pełno książek w konkursach. Szkoda, że trasa Parkruna nie prowadzi dalej do wyspy młyńskiej i opery, zobaczylibyście, że nie taka Bydgoszcz brzydka jak malują wilki, które wbijają szpilki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat bardzo cenię Bydgoszcz za działalność kulturową. W latach 90-tych i kolejnej dekadzie wiele razy jeździłem na koncerty do Bydgoszczy, które omijały Trójmiasto. Peter Hammill w kinoteatrze, a potem Van Der Graaf w Filharmonii Pomorskiej. Kilka razy Legendary Pink Dots w Kuźni, Australian Pink Floyd w Hali Łuczniczki czy g.e.n.i.a.l.n.y. koncert grupy Camel w Hali Astoria.

   To wszystko było w czasach kiedy nie było w Trójmieście ani Hali w Gdyni ani Ergo Areny i po prostu na koncerty jeździło się do Bydgoszczy.

   Usuń
 4. Klient-awanturnik jeździł z Warszawy do Bydgoszczy na zakupy... ;-)

  OdpowiedzUsuń

Podobne wpisy