niedziela, 17 lipca 2016

Percorso di Fonti della Selva - czyli trzecia i ostatnia część biegowego zwiedzania południowej Toskanii

W zieloną noc naszego urlopu w Santa Fiora przyszedł do mnie Kamil z mapą okolicy i wskazując na niebieski szlak pięknie okrążający naszą okolicę z pytaniem czy nie ten teges, by jutro rano cyk cyk? A czy mnie trzeba namawiać dwa razy do jakiegokolwiek cyc cyk? :)


- Kamil, biegniesz?!?! - 6 godzin później wyszeptałem mu przez okno
- ŚPIĘ!
- Kamil!! Co??? Ubierasz się??
- ... cisza ...Szlak Fonti della Selva był dla nas tajemnicą. Ale skoro Kamil wybrał sen musiałem rozwikłać ją sam. Przede wszystkim co to znaczy fonti? Chłopski rozum podpowiadał mi, że chodzi o szlak czcionek z Selvy, które zanim cesarz wprowadził Times New Roman były najbardziej znanymi czcionkami w Imperium.

Po pierwszych krokach w lesie, pod górę, z tuzinem prywatnych końskich much dobiegłem do pierwszej "czcionki".


Zamiast oczekiwanego fontu zobaczyłem dwie rury, z których kiedyś mogła cieknąć woda oraz święty obrazek. Żadnych czcionek. Czym jest więc tytułowe fonti? I wtedy chłopski rozum pokierował mnie w stronę fonti-fontanny, czyli źródełka. Szlak wzdłuż źródeł Selvy - to brzmiało sensownie.


To był strzał w dziesiątkę. Włoskiego można uczyć się bez google translatora, po prostu z obserwacji. Utwierdziły mnie w tym przekonaniu kolejne źródełka na mojej trasie.

Ścieżka jak prawdziwy rollercoaster wiła się w górę i w dół. Nie było mowy o robieniu dobrej prędkości przelotowej, bo kiedy tylko skończyło się "pod górkę" ponownie zaczynały się widoki i trzeba było przystanąć aby popatrzeć.


W poprzednim wpisie obiecałem, że wyjaśnię jak czytać oznaczenia szlaków we Toskanii. Mi zajęło to 6 dni picia i 4 dni biegania. Olśniło mnie kiedy minąłem krzyżówkę szlaków z nagłówkowego zdjęcia.


Kolor szlaku jest tłem w górnym pasku na znaku. I jest on widoczny wyłącznie na skrzyżowaniach szlaków. Poza tym KAŻDY szlak jest oznaczony na biało-czerwono.  Kolor szlaku pojawia się tylko na znakach.


Czy to ma sens? Nie wiem... Biało czerwone znaki są rozmieszczone dość ascetycznie, absolutnie nie jak taśmy na TUT'cie. Ale dzięki temu ingerencja w przyrodę jest niewielka, a kiedy nabierze się pewności w ich interpretacji można zacząć biec bez stresu, że można się zgubić.

Kiedy już całkowicie rozmarzyłem się i biegłem od źródełka do źródełka wpadłem na jakieś gospodarstwo w środku lasu i....


...po kilkunastu krokach zobaczyłem pędzące w moim kierunku dwa obronne psy. Wskoczyłem na murek i zacząłem w myślach przywoływać gospodarza. Ten pojawił się dość szybko, gwizdnął na psy i zaczął do mnie coś tam mówić po włosku. To był ostatni dzień moich wakacji i doskonale wiedziałem, że żaden Włoch nie mówi po angielsku, a ja stojąc na murku nie bardzo chciałem krążyć po jego gospodarstwie i wśród nieufnych psów szukać drogi wyjścia zgodnego ze szlakiem.

Wzniosłem zatem swój włoski na poziom ekstremum i rzekłem gestykulując:

- PERCORSO!!! (mając nadzieję, że znaczy to tyle co szlak, ścieżka)
- FONTI DELLA SELVA (czyli nazwa szlaku, którą zapamiętałem z tabliczek)
- YYYY???? - pokazałem wskazując ręką w jednym kierunku
- CZY YYYYYY? - wskazałem w przeciwnym

- Eseguire alla destra del turista polacco mancante - powiedział Pani, a tak naprawdę pewnie powiedziała cokolwiek bo i tak nie zrozumiałem ani słowa :D


Szybko wskoczyłem w chęchy, odnalazłem jedno z ostatnich źródełek i z łącznym kilometrażem 50 km zakończyłem swoją wakacyjną przygodę z bieganiem po południowej Toskanii.Puenta z tygodniowego biegania na połtrzeźwo po Toskanii ułożyła mi się dziś kiedy z platformy widokowej na szczycie Wieżycy spoglądałem na jezioro Ostrzyckie. Ale o tych chyba kiedyś będzie osobny wpis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne wpisy